Geografické informácie

Liptov je oblasť na severe Slovenska s približne 140 000 obyvateľmi. Oblasť je tiež známa pod nemeckým názvom Liptau, poľským Liptów a maďarským Liptó.

 

Prví známi obyvatelia prišli do Liptova v neolite zhruba pred 6000 rokmi. Dôležitú kapitolu Liptova tiež reprezentujú Kelti počas doby železnej. Keltské kmeňové dediny môžete vidieť v archeologické nálezisko Havránok pri Liptovskej Mare. Prvé osídlenie Slovanov na dnešné Slovensko, a tak začiatky regiónu Liptov sa začali približne v 6. storočí pred naším letopočtom.

 

V súčasnosti existujú tri ruiny hradov, ktoré boli postavené v Liptove. Jedná sa o Hrad Likava, Liptovský Hrad a hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku. Liptov je aj miestom, kde žila a zomrela legendárna postava 17. až 18. storočia, zbojnícky kapitán Juraj Jánošík.

 

Historické a kultúrne centrá Liptova sú mestá Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok. Liptov je obklopený najvyššími horami na Slovensku: Vysokými Tatrami, Západnými Tatrami a Chočskými vrchmi od severu, Nízkymi Tatrami na juhu, Veľkou Fatrou od západu a Popradskou kotlinou z východu. Liptovom preteká najdlhšia slovenská rieka Váh, ktorá plní významnú vodnú nádrž Liptovská Mara. Na území regiónu sa nachádzajú tri slovenské národné parky s najvyšším stupňom ochrany: Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry a Národný park Veľká Fatra.

 

Medzi najnavštevovanejšie turistické lokality patria:

  • najväčšie horské a lyžiarske strediská na Slovensku: Jasná Nízke Tatry a Ružomberok - Malinô Brdo ski & bike
  • najväčšie termálne parky: Aquapark Tatralandia, Gino Paradise Bešeňová a AQUA-VITAL PARK Kúpele Lúčky
  • štyri verejne prístupné jaskyne: Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Važecká jaskyňa a Stanišovská jaskyňa
  • dedinka Vlkolínec zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Do zoznamu múzeí a galérií patrí: Liptovské múzeum a Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Galéria P. M. Bohúňa a Centrum Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši.

 

Liptov má bohatú tradíciu kultúry folklóru. Každoročne organizovaný folklórny festival v obci Východná je najväčšia folklórna udalosť na Slovensku priťahujúca tisíce návštevníkov z celej Európy.

 

V regióne Liptov sa nachádza aj niekoľko pekných kostolov. V obci Svätý Kríž, južne od priehrady Liptovská Mara, je situovaný drevený artikulárny kostol. Jedná sa o jednu z najväčších drevených sakrálnych stavieb v Európe, a tak ako Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline, bol zachránený pred zaplavením (pôvodne bol postavený v dnes už zaniknutej dedine Paludza. V malej obci Nižné Matiašovce, na začiatku strmej cesty z Liptova do Zuberca (v údolí Oravy), je krásny drevený kostol s obrannými kamennými múrmi a baštami.

 

Jedinečnosť Liptova je v tom, že počas jedného dňa objavíte podzemné krásy jaskýň, horúce termálne pramene, ale aj skvelé lyžiarske alebo turistické zážitky na horách.