Úvodná stránka -> Cyklotrasy -> Gastronomické špeciality

Trasa č. 6 – JÁNOŠÍKOVE SKRÝŠE

 

Celková dĺžka trasy: 32,83km
Prevýšenie: +170 / -170 m
Trvanie:     8:20 hod     4:10 hod

Liptovský Mikuláš – Svätý Kríž – Lazisko – Pavčina Lehota – Bodice – Demänová – Liptovský Mikuláš(Zobraziť viac)

Liptovský Mikuláš – Svätý Kríž – Lazisko – Pavčina Lehota – Bodice – Demänová – Liptovský Mikuláš


Liptovský Mikuláš je nepochybne atraktívnym turistickým cieľom. Historické centrum púta návštevníkov farebnosťou a upravenosťou domov a neprehliadnuteľné sú i jeho dominanty – Kostol sv. Mikuláša, bývalý župný dom, či Illešházyovská kúria. Nachádzajú sa tu viaceré múzeá a galérie - Múzeum Janka Kráľa, Jánošíkovo múzeum, expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa, Galéria P. M. Bohúňa, ap. V podzemných priestoroch Múzea Janka Kráľa sa nachádza rozsahom neveľká, ale obsahom jedinečná expozícia známa ako Mikulášska mučiareň. V blízkosti miest, kde pred tromi storočiami prebiehal súd s legendárnym zbojníckym kapitánom Jurajom Jánošíkom, dnes návštevníci môžu vidieťzápisnice o jeho dobrovoľnom i trpnom vypočúvaní, ktoré spolu s historickými mučiarenskými nástrojmi ako dereš, škripec či španielska čižma približujú metódy, akými bol vedený súdny proces s Jánošíkom i dobu, v ktorej žil.


Historické centrum je pešou zónou s obchodmi, reštauráciami, cukrárňami, kaviarňami a v lete s viacerými vonkajšími sedeniami. Príjemné prostredie, fontána Metamorfózy, množstvo zelene a lavičiek robia z pešej zóny obľúbené miesto oddychu, ktoré počas celého roka spestrujú mnohé podujatia. Tradičné a veľmi obľúbené sú Stoličné dni, Mikulášske leto, či Mikulášsky jarmok.

Prejdite cestou cez Benice, Andice a Galovany do Svätého Kríža. Za obcou sa nachádza drevený artikulárny kostol, ktorý je najväčším dreveným kostolom v Strednej Európe. Bol tu prenesený počas výstavby Liptovskej Mary v rokoch 1974 až 1982 zo zatopenej obce Paludza. Bol vystavaný v roku 1693. V interiéri je barokový oltár, kazateľnica, kamenná krstiteľnica, maľby s biblickými výjavmi, lustre z benátskeho skla a organ. Kostol má kapacitu 6000 osôb a je postavený bez jediného klinca. Pozoruhodnosťou je, že majster Lang pri jeho výstavbe nepoužíval žiadne projekty, pretože nevedel čítať ani písať a pri práci sa mohol spoľahnúť len na vlastné tesárske skúsenosti .


Po obhliadke kostola pokračujte v príjemnej trase cez obec Lazisko do Pavčinej Lehoty, kde si prídu na svoje nie len lyžiari (v zime) a nadšenci adrenalínových jázd (v lete)Letná horská bobová dráha Žiarce je prvá dráha svojho druhu na Slovensku. Má dĺžku 1000 metrov s prevýšením 113 m, 16 zákrut a 6 terénnych vĺn. Okolie Pavčinej Lehoty sa doslova ponúka na celoročné športové vyžitie od januára 2010 už po novom náučnom chodníku v dĺžke 10 km. Náučný chodník je označený 11-timi informačnými panelmi so zaujímavými informáciami a fotografiami z tohto prostredia a je ďalším rozšírením ponuky pre všetky vekové kategórie našich klientov, zvlášť pre rodiny – pešia turistika/bicykel/bežky. Oddychová prechádzka vedie k vyhliadke na Západné Tatry, Chočské Vrchy a kopce Fatry. Pri troške fantázie a za pomoci hintu, tu určite nájdete aj skrýšu. Fotoaparáty si prepnite do panoramatického režimu - skutočne to stojí za to.


Ak budete pokračovať v trase do obce Bodice, narazíte na zaujímavosť obce, ktorou je bodický rybník - malý chránený areál v katastri čiastočne ohraničený tokom krištáľovo čistej horskej vody Demänovky, ktorá vyviera z jaskýň. V Demänovskej doline a v jej okolí vôbec môžete nerušene pozorovať lesnú zver – srnky, zajace a čerpať energiu s jedinečnej prírody.


Cez Demänovú prejdite opäť do Liptovského Mikuláša. Poslednou príjemnou zastávkou môže byť Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka v L. Mikuláši. Oddychový charakter mu dodáva aj zatrávnené okolie, zatrávnené stupňovité tribúny a množstvo mostíkov, cestičiek a lavičiek. Areál je v prevažnej miere využívaný vodnými slalomármi, no svoje miesto si tu nachádzajú aj raftery a ródeisti. Odchoval najviac olympijských víťazov, medzi ktorých bezpochyby patria Michal Martikán alebo Elena Kaliská. Divoké vody tohto areálu môže využiť aj verejnosť vďaka športovej agentúre, ktorá tu prevádzkuje komerčný rafting a požičovňu vodáckej výstroje.

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?