Úvodná stránka -> Cyklotrasy -> Športoviská

Trasa č. 4 – LIEČIVÁ OÁZA POKOJA

 

Celková dĺžka trasy: 22,33 km
Prevýšenie: +592/-592m
Trvanie:     6 hod.     3 hod.

Lúčky – Lúčky Kúpele – Veľký Choč – Osádka – Malatiná – Liptovský Hrad – Kalameny – Lúčky(Zobraziť viac)

Lúčky – Lúčky Kúpele – Veľký Choč – Osádka – Malatiná – Liptovský Hrad – Kalameny – Lúčky


Trasa sa začína v obci Lúčky. Ležia v doline pod úpätím hôr a poskytujú veľa príležitostí na vychádzky do čarokrásnej horskej prírody i na rekreačnú turistiku. V blízkosti obce sa nachádzajú Kúpele Lúčky Aqua Vital Park - sú najstaršie kúpele na Slovensku a nájdete tu liečivú vodu vhodnú na liečbu ženských ochorení, chorôb pohybového ústrojenstva, nervových ochorení a chorôb z povolania. 


Priamo v strede obce Lúčky môžete vidieť 12 m vysoký kaskádovitý travertínový vodopád. Je najznámejším vodopádom zo všetkých vodopádov na Liptove, ktorých je len niekoľko, jednoznačne patrí k najkrajším a najvodnatejším na Slovensku. Prekrásne farby zelenomodrej azúrovo sfarbenej vody spolu s nádhernou prírodou učaria každému... V letných mesiacoch si pokojne doprajte aj kúpeľ. Nádheru vodopádu už párkrát odhalili aj filmári, Lúčania dodnes spomínajú na točenie jednej časti rozprávkového seriálu o princeznej Fantaghiro. Taktiež skaly travertínovej terasy sú obľúbeným tréningovým terénom malých horolezcov, asi preto, že im spolu s padajúcou vodou pripomínajú obraz ako vystrihnutý z filmu „Poklad na Striebornom jazere“. 


Vaša cesta môže pokračovať na obľúbený vrchol stredného Slovenska Veľký Choč (1611 m.n.m.), kde veľkú časť cesty môžete prejsť na bicykli, no vrchol kopca musíte vyšliapať pešo. Z končiara Choča je jeden z najkrajších kruhových výhľadov na všetky horstvá severného Slovenska. Výstup vedie dolinou Žimerová a trvá približne tri hodiny. 


Priam stvorená cesta pre cyklotúru je trasa do dedinky Osádka, najmenšej obce na Orave, ktorá má len 140 ľudí a prvé zmienky o nej existujú už od roku 1381. 


Príjemnou zastávkou pre vás môže byť aj obec Malatiná. Najstaršie stopy po osídlení sú z praveku, no na starovek poukazujenález keltskej mince, nazývanej Malatinský dukát. Po prvýkrát sa Malatiná písomne spomína v roku 1313 ako obec zemianska, neskôr aj ako valaská. Vyrástla na obchodnej ceste, po ktorej sa z Poľska vozievala soľ. 


Keď budete prechádzať Sestrčskou dolinou do Kalamenov, určite nevynechajte návštevu Liptovského Hradu. Z hradu ostali len ruiny, ale bol to najvyššie položený stredoveký hrad (999,96 m.n.m.) na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe, nazývaný aj hrad Liptov, Liptovský starý hrad, Liptovský veľký hrad, Sielnický hrad alebo Starhrad. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1262. Pri jeho návšteve sa budete kochaťnádhernými výhľadmi na Liptov. A ktovie? Možno tu nájdete aj nevybádaný poklad alebo tajomnú cestu do útrob hradu. 


Ak budete pokračovať v trase, vojdite do historickej obce Kalameny (1264), ktorá patrila kedysi miestnym zemanom a prevládala tu šľachtická vrstva. Osada je známa hlavne svojím voľne prístupným jazierkom s termálnou liečivou vodou, uprostred ktorého je vyvieračka. Zastavte a okúpte sa zadarmo v jazierku. Staňte sa na chvíľu súčasťou nedotknutej prírody a vychutnajte blahodarné účinky tejto liečivej termálnej vody na ľudský organizmus. 


Z Kalamenov prejdite opäť do Lúčok a po peknom výlete zregenerujte svoje telo v kúpeľoch. Táto trasa je časovo náročná, preto ak chcete vidieť celý okruh a hlavne vystúpiť na Choč, rozdeľte si ho do viacerých dní.

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?