Úvodná stránka -> Cyklotrasy -> Vodné športy

Trasa č. 2 – ZA HISTÓRIOU HRADU LIKAVA

 

Celková dĺžka trasy: 16,26 km
Prevýšenie: +460 / -460
Trvanie:     4:30 hod.     2:30 hod.

Ružomberok (Liptovské múzeum – hotel A) – Hrabovo – Malinô Brdo (lanovka + cyklotrasa) – Rybárpole – Ružomberok – Likavka - Likava hrad – a späť do Ružomberka(Zobraziť viac)

Ružomberok (Liptovské múzeum – hotel A) – Hrabovo – Malinô Brdo (lanovka + cyklotrasa) – Rybárpole – Ružomberok – Likavka - Likava hrad – a späť do Ružomberka

Trošku náročnejšiu, ale o to zaujímavejšiu trasu môžete odštartovať z Ružomberka návštevou Liptovského múzea. Verejnosti sú sprístupnené expozície prírody, archeológie, histórie, etnografie a papiernictva na Slovensku a expozícia o živote a diele Andreja Hlinku.

Po prehliadke múzea sa vydajte sa cestou cez obec Hrabovo. Zastaviť sa môžete aj na Kalvárii nad mestom so štrnástimi zastaveniami je jedinou na Liptove. Vybudovaná bola v roku 1858 v klasicistickom slohu. Vchádzate do ochranného pásma, tešte sa z okolitého prostredia lesov a dýchajte čerstvý horský vzduch.

Bicyklom prídete až do lyžiarskeho a bike strediska na Malinô Brdo, kde máte viacero možností. Tí odvážnejší sa môžu vyviezť lanovkou a zísť po ktorejkoľvek vyznačenej trase znovu späť. V Bike Park-u Malinô Brdo s celkovou dĺžkou trás viac ako 10 km využite jednu z 3 trás pre zjazd na horských bicykloch odstupňované podľa náročnosti.
Najťažšia – downhill-ová zjazdovka spĺňa aj medzinárodné kritériá a v dĺžke 2200 m prekoná výškový rozdiel približne 400 m. Okrem trás pre zjazdové bicyklovanie sú súčasťou parku aj úseky vhodné pre jazdu na horských terénnych kolobežkách. Bicykel resp. kolobežku vám na štart pohodlne vyvezú na 8-miestnej kabínkovej lanovke. K dispozícii máte požičovňu špeciálnych horských bicyklov. Samozrejme môžete ísť aj na vlastnom bicykli. Trate sú prispôsobené pre všetky vekové kategórie. Ružomberok – Malinô Brdo je okrem iného lyžiarske stredisko so širokou škálou zjazdových tratí. Ich dĺžka sa pohybuje od 130 m až do 1200 m. Zjazdové trate týchto dĺžok sa nachádzajú priamo v lokalite strediska Malinô - Brdo. Okrem toho sa tu nachádza 3900 m dlhá zjazdovka, ktorá začína na Maline a končí v Hrabove pri údolnej stanici kabínkovej lanovky. Ak si netrúfate na náročnejšie trate, oddýchnite si v ktoromkoľvek bufete alebo reštaurácii – Reštaurácia Fatrapark, Hotel Malina ai.

Cestou späť sa presuňte popri Hoteli Áčko*** v Ružomberku na pravú stranu Váhu do obce Rybárpole a choďte smerom do obce Likavka. Ak budete pokračovať ďalej a pred cieľom prejdete kúsok pešo, dostanete sa na Likavský hrad – strážny hrad zo 14. storočia. Mal strážiť priechod cez Váh pri Ružomberku a významnú cestu z Považia na Oravu a do Poľska. V súčasnosti predstavuje najimpozantnejší objekt stredovekej fortifikačnej architektúry na území Liptova. Opísať likavský hrad bolo by ťažko, tento zámok treba vidieť. Stačí len raz vyjsť si na najvyššiu jeho polohu a krásny pohľad odtiaľ zanechá v človeku nezmazateľné dojmy. Je to skutočná rozprávka, ktorú si je hodno na mieste prečítať. V ruinách hradu prebýva duch lúpežného rytiera, preto sa majte dobre na pozore.

Ak vás zaujíma história a historické kostolíky, cestou naspäť odporúčame navštíviť Kostol sv. Martina v Martinčeku. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore tajomných templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230. Patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Ak sa dobre poobzeráte, možno tu nájdete aj ukrytý templársky poklad.

Na záver prejdite opäť do Ružomberka a po náročnom dni plnom zážitkov si doprajte oddych v Relax centre v Hoteli Áčko***, kde môžete využiť výbornú reštauráciu, denný bar, letnú terasu, bazén, saunu, fitnes, solárium, vírivku, biliard ap.

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?