Úvodná stránka -> Cyklotrasy ->

Trasa č. 12 – ZA POZNANÍM REMESIEL

 

Celková dĺžka trasy: 17,26 km
Prevýšenie: +262 / -262 m
Trvanie:     4:45 hod     2:30 hod

Vavrišovo – Pribylina – Múzeum liptovskej dediny – železnička (lokomotíva)- Račkova dolina a späť(Zobraziť viac)

Vavrišovo – Pribylina – Múzeum liptovskej dediny – železnička (lokomotíva)- Račkova dolina a späť

Neďaleko od Liptovského Hrádku sa nachádza malebná obec Vavrišovo. História obce siaha až do roku 1230. Pamätným sa stalo Vavrišovo v kuruckej vojne, ktorá sa viedla v roku 1709.Vavrišovo spolu s okolitými obcami v roku 1703 vyhorelo do tla, no ako jediná v vyhorených obcí bola znovu vybudovaná. V roku 2010 sa uskutočnil už druhý ročník "Bitky pri Vavrišove" – rekonštrukcia bitky kurucov proti labancom. Pri tejto príležitosti bolo vybudované Múzeum Bitky pri Vavrišove. Budovu múzea dopĺňa vyhliadková veža, s jedinečným výhľadom na rieku Belá, hrebeň Západných Tatier a majestátny Kriváň.


Udalosti, ktoré predchádzali tejto bitke sú charakterizované odporom šľachty a poddaného ľudu proti Habsburgovskej vláde, ktorý vzrástol najmä po Bratislavskom sneme r. 1687. Opatrenia, ktoré boli na sneme prijaté obmedzili stavovské privilégia a záujmy šľachty. Všeobecná nenávisť vyústila do stavovského povstania, ktoré viedol František Rákoczi II. V roku 1704 sa do rúk Rákocziho kurucov dostalo celé Slovensko. Vojnové pustošenie najviac postihlo poddaný ľud. V spomínanom roku vyhoreli obce Vavrišovo a Kokava. Kurucké vojsko však v roku 1708 utrpelo porážku v bitke pri Trenčíne. Nastal zlom vo vojenských akciách Rákocziovského povstania. Jedna s posledných bitiek tohto povstania sa odohrala v okolí obce Vavrišova.


Pokračovaním v trase do Pribyliny narazíte na najmladšie prírodné múzeum na Slovensku - Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Toto múzeum bolo založené pred dvanástimi rokmi, aby sa zachránil pamätný, historický, hnuteľný i nehnuteľný majetok. Vtedy mohla verejnosť obdivovať jeho prvú časť. V skanzene sú prevažne stavby zo zátopovej oblasti Liptovskej Mary a z niektorých obcí horného a dolného Liptova. Dedinský život je zaznamenaný tradičnými domčekmi, obydlím želiara, krajčíra, kováča, kolára či robotníka. Spôsob života vyššej vrstvy obyvateľstva dokumentuje dom richtára, zemiansky dom a kaštieľ z Parížoviec. Tradičným objektom prírodného múzea je aj škola z Valaskej Dubovej. Zaujímavou dominantou areálu skanzenu je gotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Toto modelové prostredie je kópiou minulého života ľudí. Poukazuje na sociálne i spoločenské rozdiely obyvateľov.


Múzeum ponúka návštevníkom aj množstvo kultúrnych programov, ktoré sa konajú pred kaštieľom. Sú to folklórne, ale i historické podujatia. Každoročne sa konajú i veľké tematické akcie Ovčiarska nedeľa, Hasičská nedeľaVčelárska nedeľaDeň sv. Huberta a iné. Okrem iného máte možnosť vidieť ukážky ľudových remeselných techník, školu ľudových remesiel, vystúpenia folklórnych skupín, súborov a ľudových hudieb, koncerty kostole a kaštieli, ukážky historických bojových umení, sokoliarstva, ochutnať ľudové špeciality, destiláty, medovinu, víno, syry, prípadne sa zosobášiť .


Určite nevynechajte ani obhliadku Považskej lesnej železničky Liptovský Hrádok. Lesná železnička v Liptovskom Hrádku sústreďuje mobiliár bývalej Čiernovážskej lesnej železnice, ktorej výstavba sa začala v roku 1913, na základe povolenia Uhorského štátneho lesného úradu v Liptovskom Hrádku. Okrem nákladnej sa prevádzkovala aj osobná doprava, úradne povolená od roku 1932. Táto trať viedla z Liptovského Hrádku cez Liptovskú Tepličku až po Zátureň pod Kráľovou hoľou a bola to najdlhšia lesná železnica na Slovensku. Roku 1971 bola lesná železnica Liptovský Hrádok - Liptovská Teplička z ekonomických dôvodov zrušená a do Múzea liptovskej dediny v Pribyline postupne previezli parné rušne uložené na provizórne koľajisko a neskôr aj zvyšok trate.


Veľmi príjemnou prechádzkou alebo cyklotúrou pre vás je trasa do Račkovej doliny (889,9 m. n. m.) v Západných Tatrách. Nachádza sa tu lyžiarske stredisko, no okrem zjazdového a bežeckého lyžovania, si môžete vyskúšať jazdu na koni.

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?