Úvodná stránka -> Čo vidieť a zažiť -> Šport a voľný čas -> Pešia turistika -> Kaviarne, cukrárne

Trasa č. 8 – PO STOPÁCH TATRANSKÝCH SVIŠŤOV

 

Celková dĺžka trasy: 37,94 km
Prevýšenie: +1185 / -1185 m
Trvanie:     9:45 hod     

Jasná – Demänovská jaskyňa slobody – Vrbické Pleso – Luková – Chopok – Kamenná chata – Hrebeň a späť(Zobraziť viac)

Jasná – Demänovská jaskyňa slobody – Vrbické Pleso – Luková – Chopok – Kamenná chata – Hrebeň a späť


Trasa začína v Demänovskej doline, ktorá je najnavštevovanejšou lokalitou Nízkych Tatier. Najkrajšia dolina Nízkych Tatier meria 16 km. Tiahne sa od hlavného hrebeňa medzi vrchmi Ďumbier 2 043 m, vrcholmi Krúpova hoľa 1 927 m, Chopok 2 024 m, Dereše 2 003 m, Poľana 1 889 m na sever od liptovskej kotliny. Po stranách ju ohraničujú výrazné bočné hrebene. Dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde popri pozoruhodných scenerických, krajinárskych a estetických hodnotách je najcennejší Demänovský kras aVrbické pleso. Charakteristické pre Demänovskú dolinu sú jaskyne. Najnavštevovanejšia -Demänovská jaskyňa slobody - vyniká neuveriteľnou pestrosťou farieb a tvarov sintrovej výzdoby, unikátne sú sintrové lekná a ďalšie jazerné formy sintrovej výplne. Od parkoviska k jaskyni sa dostanete serpentínovým chodníkom, ktorý má dĺžku asi 400 m a prevýšenie 67 m. Výstup k jaskyni trvá 10 - 15 min. Na výstupovej trase je náučný chodník. Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Exkluzívny (veľký) okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.


Vaša cesta ďalej vedie cez Symbolický cintorín - Ostredok a rozhľadňu Ostredok. Vo vnútri cintorína sa nachádza monumentálny drevený kríž, slovenský znak a zvon, ktorý uliali umelci z Liptovského Mikuláša. Zastavte sa na chvíľu pri kríži alebo pri nežnej soche „Horskej piety“ od akademického sochára Alojza Gromu, ktorá symbolizuje žiaľ matky nad stratou dieťaťa a zapáľte sviečku tým, ktorí tak veľmi milovali hory, že v nich zanechali to najcennejšie.


Pokračujte v ceste, kochajte sa krásou prírody a zastavte sa na Vrbickom Plese. Vrbické pleso je najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 113 m n.m. Okolie Vrbického plesa je dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Na brehoch jazera sa nachádzajú objekty rekreačného strediska Jasná. V jeho blízkosti si overíte svoju zdatnosť na Tarzanii – lezeckej dráhe, ktorá je postavená na stromoch a pozostáva z dvoch trás (ľahšia a ťažšia) vybudovaných pomocou 34 plošín a 95 prekážok vo výške približne 4 až 7 m nad zemou. Tarzaniu môžete vyskúšať v lete aj v zime. Je určená všetkým tým, ktorý si chcú užiť patričnú dávku adrenalínu, miernu dávku fyzickej námahy a hlavne perfektný zážitok. Od Vrbického plesa sa horským chodníkom, prípadne lanovkou, dostanete až na Lukovú. Oddýchnite si a načerpajte sily v reštaurácii Restaurant Luková – v modernej samoobslužnej reštaurácii s čarovným výhľadom na panorámu Tatier. Raritou je nováVon Roll Restaurant Museum & Pizza - reštaurácia s krbom, v ktorej ožíva história starej lanovky. Priestory reštaurácie sa v lete menia aj na najvyššie položené múzeum prírody v SR (1670 m. n. m.), kde môžete obdivovať dravce, medvede, kamzíky, svište a iné živočíchy hôr. V okolí reštaurácie sú zase krásne vyrezávané lavičky aj v podobe medveďov, či vyrezávané huby a čarovné kamene.


V trase môžete pokračovať až na vrchol Chopku a dopriať si nádhernú túru po hrebeni. Chopok (2024 m) je tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Leží v ich hlavnom hrebeni, v geomorfologickom podcelku Ďumbierske Tatry medzi vrcholmi Dereše a Ďumbier. Na severe má strmé bralné steny členené žľabmi a piliermi, ktoré na severovýchode spadajú do kotla Lukovej doliny s morénovými usadeninami a jazierkom, na juhu má balvanové polia. Chopok je dostupný nielen z Lukovej (modrá 1h00"/0h45", Luková je dostupná lanovkou z Demänovskej doliny od chaty Koliesko) ale aj od chaty Kosodrevina (žltá 2h00"/1h30", hotel Kosodrevina je dostupný lanovkou z Bystrej doliny od hotela Srdiečko). Pri vrchole sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, televízna a meteorologická stanica. Z vrcholu je veľmi rozsiahly výhľad do okolia. Na túto trasu odporúčame teplo sa obliecť, pretože Chopok patrí medzi najveternejšie miesta na Slovensku. No v týchto končinách máte jedinečnú šancu vidieť srnky, lane, kamzíky, jašterice alebo sa započúvať to piskotu svišťov. 


Naspäť do Demänovskej doliny sa dostanete buď pešo niektorým z turistických chodníkov alebo sa môžete zviezť lanovkou . Turistické a lyžiarske stredisko Jasná ponúka pre deti aj dospelých nezabudnuteľný zážitok z hôr – rozprávkovo-náučný chodník Karkulka. Ide o zábavné putovanie po lanovkách a po turistických chodníkoch pre celú rodinu a spoznávanie fauny a flóry Národného parku. Celá trasa Karkulky začína na Záhradkách, v detskom ihrisku a pokračuje jazdou lanovkami. Nenáročnými traverzami sa rodiny s deťmi presúvajú po stopách Karkulky a učia sa na informačných tabuliach zaujímavosti o prírode v horách . Postupne lúštia jednoduché rébusy a zbierajú pečiatky do Karkulkinho zápisníka. Výbornou pomôckou pre všetkých lúštiteľov je špeciálny ruksak tzv. Karkulsak, kde deti nájdu červenú čiapočku, ďalekohľad, píšťalku s kompasom a teplomerom, ale aj farebné pastelky. Tento si môžu zapožičať alebo zakúpiť v stredisku.Tak hor sa do hôr kamaráti za nezabudnuteľnými zážitkami!


Zatiaľ čo hlavne rodinky s deťmi obdivovali prírodu pri pešej turistike, tak bikeri si užívali okolie zo sedla svojich bicyklov na Záhradkách. Ide o obrovský bike park v rozsahu – 12,75 km trás rôznych obtiažností. Slnko, hory, šport, adrenalín, relax, zábava - to všetko a nielen to na vás čaká v Jasnej!

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?