Úvodná stránka -> Čo vidieť a zažiť -> Šport a voľný čas -> Pešia turistika ->

Trasa č. 10 – TAJOMSTVO MLYNOV

 

Celková dĺžka trasy: 21,66 km
Prevýšenie: +251 / -251 m
Trvanie:     5:30 hod     2:45 hod

Liptovská Sielnica - Prosiek – Prosiecka dolina – Veľké Borové – Ráztocký vodopád – Oblazy – Kvačianska dolina – Kvačany – Liptovská Sielnica(Zobraziť viac)

Liptovská Sielnica - Prosiek – Prosiecka dolina – Veľké Borové – Ráztocký vodopád – Oblazy – Kvačianska dolina – Kvačany – Liptovská Sielnica


Malebná a veľmi rôznorodá trasu môžete začať v Liptovskej Sielnici. Táto obec je novovybudovaná, pretože pôvodná Sielnica ležala na území terajšej Liptovskej Mary. V obci sa choďte pozrieť na koníky, pretože tu sídli známy Hippo Club s moderným vybavením pre ustajnenie koní a organizujú taktiež kurzy jazdectva, čiže si budete môcť kľudne zajazdiť.


Pokračujte do obce Prosiek, ktorá je východzím bodom pre turistické výlety do jedných z najkrajších slovenských dolín - Prosieckej a Kvačianskej doliny. Najstaršie osídlenie Prosieka siaha až do doby bronzovej (1 000 r. p. n. l.). Neskôr bolo toto územie obývané národom zvaným Kelti. Nájdete tu 400 ročnú lipu, kostol sv. Alžbety a pozostatky stavieb niekdajšieho sídla zemianskych rodín Joob – Fančaly. Za obcou odstavte automobil na parkovisku a vydajte sa na objavovanie krás Prosieckej a Kvačianskej doliny.


Prosiecka dolina má osobitné postavenie. Svojou rozmanitosťou totiž nemá široko-ďaleko konkurenciu. Hneď na úvod vás čaká asi najpôsobivejší úkaz celej doliny - Vráta. Ide o dve vysoké skalné steny stojace oproti sebe. Pomedzi ne preteká zurčiaci potôčik, ktorý túto nádheru vytvoril. Prekvapením pre každého je prítomnosť železničných koľajníc zabudovaných v skalnatých bralách. Zdá sa to až neuveriteľné, ale v minulosti cez tento pomerne neschodný terén premávali vozy – jedná sa o pozostatok starej cesty.


Zdolajúc túto skalnatú časť, dostávate sa na idylickú lúku Svorad, odkiaľ môžete pokračovať v náučnom chodníku na Veľké Borové, prípadne obohatiť vašu túru výstupom na Prosečné. Tiež je možnosť odbočiť do doliny Liptovskej Anny. Kto sa však dostal až sem a má dostatok času, nemal by si nechať ujsť pokračovanie v ceste na Mlyny oblazy, z ktorých sa cez Kvačiansku dolinu vrátime do východiskového bodu túry.


Kvačianska dolina bude potom príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Kvačianska dolina patrí k najnavštevovanejším a najkrajším dolinám Slovenska. Jej súčasťou sú Oblazy, ktoré ležia v kotline obklopenej hukotom vody,strmými skalami a hlbokými lesmi. Tejto oblasti vládnu medvede, vlci a rysy. Ako v rozprávke tu stoja drevené vodné mlyny a píla - pamiatky ľudového technického staviteľstva z počiatku 19. storočia. Sú jedným z posledných zachovaných stavebnotechnických typov tohto druhu v Liptove vo svojom pôvodnom urbanistickom začlenení v krajinársky cennom priestore. Ak zvolíte návštevu do Oblazov z Kvačian, je to nenáročná prechádzka vhodná aj pre celú rodinku, vrátane najmenších.


Naša trasa však vedie opačným smerom, preto ďalšia zastávka pre vás je v obci Kvačany. Obec získala Cenu Liptova v kategórii Pekná obec, čo je zrejmé už po vstupe do dediny. Tu vás hneď zaujme čisté prostredie, pekne upravené priedomia a celková starostlivosť o obec a tak isto si môžete na vlastnej koži vyskúšať spôsob bývania na vidieku v drevenici, či rodinnom dome. Zakúsite tak pravú atmosféru života na vidieku. Pozoruhodnosťou v dedine je Liptovský Mikropivovar, v ktorom sa s láskou vyrába Bio, nepasterizované, kvasinkové, brontvaiovské pivo. Okrem degustácie a prednášky o pive môžete pri výrobe piva i asistovať. Z Kvačian sa plný zážitkov a očarení krásou prírody opäť vrátite na začiatok Prosieckej doliny.

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?