Úvodná stránka -> Čo vidieť a zažiť -> Šport a voľný čas -> Cykloturistika a in-line -> Cyklotrasy -> Reštaurácie

Trasa č. 9 – NA CESTÁCH VOŇAVÝCH STROMOV

 

Celková dĺžka trasy: 21,36 km
Prevýšenie: +697 / -697 m
Trvanie:     5:30 hod     2:45 hod

Smrečany – Žiar – Salaš Žiar – Žiarska dolina, ústie – Žiarska chata – Cintorín – Šarafiový vodopád a späť(Zobraziť viac)

Smrečany – Žiar – Salaš Žiar – Žiarska dolina, ústie – Žiarska chata – Cintorín – Šarafiový vodopád a späť


Ďalšiu veľmi peknú trasu môžeme začať už v Smrečanoch. Najstaršou zachovalou stavbou v Smrečanoch je už spomenutý gotický kostol Obetovania Pána (ku cti Očisťovania Panny Márie), ktorého základy boli postavené v r.1349. Neprehliadnite ani Múzeum, stála expozícia "História a významné osobnosti obce". Expozícia predstavuje návštevníkom celkový prierez históriou obce Smrečany spojený s ukážkou starých ľudových remesiel, hospodárskych nástrojov, krojov, starých dokumentov, fotografií a pod.


Z "obce smrekov" pokračujte v ceste do obce Žiar. Pred vchodom do Žiarskej doliny, ústia si urobte oddychovú prestávku na Salaši Žiar. V tradičnej drevenej reštaurácii s množstvom doplnkov pripomínajúcich dávne časy salašníctva si spríjemníte návštevu útulným domáckym prostredím, posedením pri krbe a dobrou kuchyňou.


Oddýchnutí a posilnení sa môžete vydať na cestu skrz Žiarskou dolinou, ústím až na Žiarsku chatu (1325 m.n.m.). Žiarska chata je vstupnou bránou do turisticky veľmi navštevovanej oblasti Žiarskej doliny a Roháčov v Západných Tatrách. Je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách, nachádzajúcou sa v závere niektorých z jej dolín, prístupnou z Liptovskej strany. Je nielen miestom oddychu a základňou pre nástup vysokohorských túr, ale aj miestom, ktoré prispelo k záchrane nemála ľudských životov. Chata bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná, no v súčasnosti je v plnej prevádzke a poskytuje svojím návštevníkom kompletné ubytovacie a stravovacie služby. Je otvorená non-stop.


K lákadlám Žiarskej doliny patrí symbolický cintorín obetí horských nešťastí Západných Tatier, ktorý vznikol v roku 1995 v lokalite Krásnô pod horou Príslop. Pietne miesto tvorí drevená brána, plastiky, kríž so zvonom a ústredný balvan s menami ľudí, ktorí sa už z túry nevrátili. Po skalách okolo sú umiestňované pamätné tabuľky jednotlivých tragédií.


Za cintorínom približne pätnásť minúť od chaty po zelenej značke smer Jalovecké sedlo v Šarafiovom jarku je sústava Šarafiových vodopádov, z ktorých je z chodníka viditeľný najspodnejší stupeň. Zo Žiarskej chaty existuje viacero možností trás. Je na vás, či zvolíte značkované turistické trasy vedúce od žiarskej chaty na Plačlivô, Ostrý Roháč alebo iné vrcholy hôr, alebo sa vrátite naspäť do doliny.


Skvelým zážitkom a návratom do žiarskej doliny pre vás bude jazda na kolobežkách, ktoré si za poplatok môžete zapožičať na Žiarskej chate. Dolinou preteká potok Smrečianka, nachádza sa tu bohatá flóra a fauna. Na okolitých lúkach vidíte pasúce sa ovce a kravy, kocháte sa pohľadom na majestátne končiare vrcholov Baranec, Tri kopy, Baníkov, Príslop a iných. 


Ideálne možnosti pre bežkárov a skialpinistov poskytuje dolina v zime, pričom sa tu konajú sa tu významné preteky v skialpinizme.

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?