Úvodná stránka -> Čo vidieť a zažiť -> Šport a voľný čas -> Cykloturistika a in-line -> Cyklotrasy -> Zakopane

Trasa č. 5 – ZA PAMÄŤAMI KAŠTIEĽOV

 

Celková dĺžka trasy: 32,07 km
Prevýšenie: +85 / -85m
Trvanie:     8 hod.     4 hod.

Ružomberok – Kostol Všetkých Svätých (Ludrová) – Liptovská Štiavnica – Liptovské Sliače – Sliačske Travertíny – Partizánska Ľupča – Liptovský Michal - Ivachnová - Lisková – Ružomberok(Zobraziť viac)

Ružomberok – Kostol Všetkých Svätých (Ludrová) – Liptovská Štiavnica – Liptovské Sliače – Sliačske Travertíny – Partizánska Ľupča – Liptovský Michal - Ivachnová - Lisková – Ružomberok


Túto trasu môžete začať v Ružomberku zo železničnej stanice a vydáte sa smerom na Liptovskú Štiavničku. Medzi obcou Ludrová a Ružomberkom si určite všimnete gotický kostol Všetkých svätých. Bol postavený v poslednej tretine 13. storočia a zdobia ho vzácne fresky namaľované okolo roku 1420 neznámym autorom. Predstavujú christologický cyklus – život Krista v celkovo 34 obrazoch. Ide o najrozsiahlejší cyklus fresiek zo života Krista na Slovensku. V kostolíku je podľa legendypochovaný majster templárskeho rádu Johann Gottfried von Herberstein. Hľadajtetemplárske znaky, ktoré vás môžu doviesť ku skrytému pokladu alebo rozlúštite niektoré zo záhad. 


Ak ste si kostol a jeho pozoruhodnosti dôkladne pozreli, pokračujte v dobrodružnej ceste do obce Liptovská Štiavnica. Aj tu nájdete veľmi pekný neskoro renesančný kaštieľ zo 17. storočia. Tento kaštieľ je zaujímavý tým, že sa tu nakrúcali niektoré scény slovenských filmov alebo diely seriálov.


Pokračujte do obce Liptovské Sliače, najväčšej dediny na Liptove s bohatou históriu. Najvýznamnejšou pamiatkou je pôvodný gotický kostol Sv. Šimona a Júdu z roku 1326. V chotári je Štátna prírodná rezervácia Sliačske travertíny s mofetovým prameňom. Skúste ochutnať túto "zázračnú vodu". Obec vznikla z troch osád a v roku 2001 oslávila 750. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Bohaté ľudové tradície, piesne a tance udržujú miestne folklórne súbory Sliačanka a detská skupina Sliačanček, ktoré ich prezentujú na domácich a zahraničných folklórnych festivaloch.


Ďalej choďte cez obec Partizánska Ľupča. Prvá zmienka o tejto obci je z roku 1252. Usadzovali sa tu nemeckí osadníci, ktorých sem prilákali bohaté ložiská zlata a striebra. Dostali výsady mesta a trhového práva. Možno tu aj vy objavíte malé zrnká drahého kovu.


Ďalšou obcou počas vašej cesty je Liptovský Michal. Dominantou obce je kostol sv. Michala a drevená zvonica, ktoré patria ku kultúrnym pamiatkam.


Z Liptovského Michala prejdite cez Váh, dostanete sa na okraj obce Bešeňová a odtiaľ pokračujte v cyklotrase do obce Ivachnová a obce Lisková. Počas tejto cesty si môžete vychutnať pokojnú atmosféru a spoznávať krásy prírody a scenérie pohorí Liptova.


V Liskovej, pri vrchu Mních nájdete Skalnú päsť. Je to 6 metrov vysoký skalný útvar z dolomitových vápencov v podobe zovretej päste, opradený rôznymi povesťami. V minulosti vraj slúžila pltníkom na priväzovanie pltí, podľa iných ju opracovali talianski majstri pri stavbe železnice. Chránené územie je vyhlásené za prírodnú pamiatku. Okrem toho stojí za to nakuknúť aj do Liskovskej jaskyne. 


Túto trasu ukončíte v Ružomberku, kde si môžete oddýchnuť pri dobrej hre v Bowlingovom klube STODOLA Ružomberok. Nájdete tu aj skvelú reštauráciu – Koliba u dobrého pastiera, kde ochutnáte tradičné jedlo z domácej liptovskej kuchyne za prijateľnú cenu alebo výhodne nakúpite v predajni Hypernova.

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?