Úvodná stránka -> Čo vidieť a zažiť -> Šport a voľný čas -> Cykloturistika a in-line -> Cyklotrasy -> Cykloturistika a in-line

Trasa č. 1 - PO CESTÁCH DOBRÝCH PASTIEROV

 

Celková dĺžka trasy: 22,33 km
Prevýšenie: +592 / -592
Trvanie:     6 hod     3 hod

Ružomberok – Biely Potok – Vlkolínec – Vtáčnik – Malinô Brdo - Sidorovo – Kalvária – Ružomberok(Zobraziť viac)

Ružomberok – Biely Potok – Vlkolínec – Vtáčnik – Malinô Brdo - Sidorovo – Kalvária – Ružomberok

Cestu začnite v Ružomberku návštevou Liptovského Múzea. Verejnosti sú sprístupnené expozície prírody, archeológie, histórie, etnografie a papiernictva na Slovensku a expozícia o živote a diele Andreja Hlinku.

Vydajte sa na cestu objavovania krás Liptova smerom do obce Biely Potok. Tu máte možnosť vidieť kostol sv. Vendelína z roku 1901 spolu s Pamätníkom padlých v II. sv. Vojne, ktorý je venovaný pamiatke padlým v boji proti fašizmu.

Najzaujímavejšou zastávkou je istotne Vlkolínec - živá obec pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, ktorá bola Slovenskou vládou roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu a roku 1993 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pravdepodobne prvá písomná zmienka o obci Vlkolínec je z roku 1376, keď sa spomína ako jedna z častí mesta "ulíc" Ružomberka. Vlkolínec bol sedliacko-želiarskou obcou. Obec predstavuje najzachovalejší a najucelenejší urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb v strednej Európe. Vďaka periférnej polohe zostal zachovaný nielen historický charakter sídla Vlkolínec a okolitej prírody, ale aj vonkajší vzhľad objektov i vnútorné usporiadanie väčšiny domov. V múzeu prebiehajú tvorivé dielne pre malých aj veľkých. Na vlastnej koži si vyskúšajte drotárske práce, maľovanie na sklo, paličkovanie ap.

Nádherné panoramatické výhľady na Vlkolínec sa vám naskytnú z Vlkolínskych lúk. Vaša trasa pokračuje na dominantný vrch nad Vlkolíncom – Sidorovo (1099 m.n.m.). Je vytvorený vápencom a dolomitmi. Je najvyšším vrcholom hrebeňa Veľkej skaly, nachádzajúci sa na jej južnom konci. Charakteristickým znakom Sidorova sú viditeľné známky erózie v podobe mohutných skalných stien a odkryvov, ktoré najlepšie vidieť na južnej strane. Na východnej a západnej strane sa v početnej miere vyskytujú skalné ihly. Vyjdite na najznámejšiu ihlu s názvom Krkavá skala (1099,9 m. n. m.) na východnej strane . Zaujímavosťou je každoročný veľkonočný hviezdicový turistický výstup, ktorý organizuje Občianske združenie Vlkolínec vždy vo Veľkonočnú nedeľu. Tí náročnejší si určite neodpustia výstup na Vtáčnik (1090 m.n.m.) a Malinné (1209 m.n.m.) odkiaľ sa naskytnú veľmi pekné pohľady na široké okolie. Keď budete prechádzať cez Malinô Brdo, urobte si zastávku v Tarzanii Hrabovo, ktorá sa nachádza, v blízkosti nástupnej stanice lanovky na Malinô Brdo kúsok od centra Ružomberka. V areáli nájdete červenú, modrú a detskú trasu. Neváhajte a vyskúšajte si 50m lanovku.

Zo Sidorova naspäť do Ružomberka si môžete vybrať dve trasy, náročnejšiu s výstupom na Sidorovo a Krkavú skalu alebo ľahšiu-určenú pre cyklistov, ktorá vedie až do Ružomberka. Pôjdete lesnými cestičkami, popri studničkách a lesných porastoch. Ak budete mať šťastie, možno uvidíte lesné zvieratká, nájdete rásť hríby alebo si pochutnáte na lesných plodoch.

Zastavte sa v jedinej Kalvárii na Liptove, ktorá sídli nad mestom so štrnástimi zastaveniami. Vybudovaná bola v roku 1858 v klasicistickom slohu, s kostolom z roku 1873.

Nakoniec si môžete trasu ukončiť v Ružomberku. Po skvelom dni naplňte hladné žalúdky v jednej zo skvelých reštaurácií – Koliba u dobrého pastiera, Jánošíkova krčma ai. Prípadne si doprajte bowling v Bowlingovom klube STODOLA Ružomberok.

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?