Úvodná stránka -> Čo vidieť a zažiť -> Príroda -> Prírodné zaujímavosti

Prírodné zaujímavosti

Bešeňovské travertíny

Obec Bešeňová je jednou z mála vzácnych lokalít, kde sa vyskytujú "sladkovodné" vápence čiže travertíny. Za toto bohatstvo môžeme ďakovať nerastnému obsahu vody, jej teplote a samozrejme povrchu a stavbe krajiny. Ak si nájdete čas, určite navštívte tento "opustený" lom severne od obce. (Zobraziť viac)

Minerálny prameň Medokýš

Na prechádzke z Liptovského Jána popod horu, cez Borovú Sihoť smerom na Liptovský Hrádok sa možete zastaviť pri prameni Medokýš a občerstviť sa jeho osviežujúcou vodou. (Zobraziť viac)

Kaďa a prameň Teplica

Na konci obce Liptovský Ján vyvěrá ze země v přírodním lázeňském prameni léčivá termální minerální voda. Název "kaďa", který se pro pramen ujal u místních obyvatel, je známý i vzdálenějším návštěvníkům. Těsně u kádi se nachází pramen Teplica, ve kterém na povrch vytéká pitná minerální voda.  (Zobraziť viac)

Nadina studnička

Na okraji lúky pri ceste v Jánskej doline sa nachádza studnička, ktorá sa volá Nadina studnička. Dostala meno podľa dcéry lekárnika Žufu z Liptovského Mikuláša. (Zobraziť viac)

Vodopád v Jánskej doline

V Jánskej doline sa nachádzajú dva menšie vodopády. Jeden sa nachádza v tzv. Šuštiačke a druhý v Urbanovej dolinke. Veľmi pekné ľadové útvary vytvára voda v zimnom období. (Zobraziť viac)

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád je však výnimkou, tento prírodný unikát je možné vidieť priamo v centre obce. Zvuk padajúcej vody, niekedy len jemné zurčanie, inokedy mocný hukot vody, prinúti každého návštevníka, aby aspoň na chvíľu zastal a započúval sa do tejto nebeskej vodnej hudby. (Zobraziť viac)

Poklad draka Demiána

O Demänovskej doline sa oddávna povrávalo, že skrýva mnoho drahocenných pokladov. Nikto sa k nim však neodvážil dostať, pretože ich vraj stráži drak. Aká je pravda? (Zobraziť viac)

    POČASIE


    °C

    /