Úvodná stránka -> Čo vidieť a zažiť ->

Múzeum v Smrečanoch

 

Múzeum v Smrečanoch, Smrečany http://www.smrecany.sk
tel: +421 903 202 880

Múzeum, stála expozícia je od augusta 2010 otvorená v nových priestoroch - budova vedľa gotického kostola Obetovania Pána (Katolícky kostol).(Zobraziť viac)

Múzeum, stála expozícia je od augusta 2010 otvorená v nových priestoroch - budova vedľa gotického kostola Obetovania Pána (Katolícky kostol).


História súčasnej stálej expozície "História a významné osobnosti obce" a výstavnej činnosti vôbec sa začala písať v r.1975, kedy vďaka neúnavnej snahe učiteľa V.Devečku vznikla Pamätná izba Fraňa Kráľa.


Dnešná expozícia má širší rámec - predstavuje návštevníkom celkový prierez históriou obce Smrečany spojený s ukážkou starých ľudových remesiel, hospodárskych nástrojov, krojov, starých dokumentov, fotografií apod. Exponáty boli zoradené pri príležitosti 700.výročia založenia obce (1999) a vzhľadom na veľký záujem návštevníkov sú v tomto zložení ponechané dodnes.


Okrem dobových exponátov je v stálej expozícii možné sa zoznámiť s najznámejšími osobnosťami, ktorých život bol spojený s obcou Smrečany, a ktorých meno prerástlo jej hranice - napr. evanjelickí farári Pavel Rodoľub Čobrda, Vladimír Pavol Čobrda, obecní učitelia Emanuel Koritšánsky, Vladimír Devečka, Morhista Matej Jančo, spisovateľ Fraňo Kráľ a mnohí iní.


Svoje miesto tu majú i viaceré záujmové skupiny obyvateľov vtedajších Smrečian - hasičský spolok, divadelné spolky, mládežnícke spolky a pod.


Kontakt na sprievodcov:
Múzeum, stála expozícia "História a významné osobnosti obce":


Ing. Andrea Triznová 

TEL.: 0903 202 880


Daša Labašková 

TEL. : 0907 647 945

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?