Úvodná stránka -> Čo vidieť a zažiť ->

Kostol Obetovania Pána v Smrečanoch

 

Kostol Obetovania Pána v Smrečanoch, Smrečany 39 http://www.smrecany.sk
tel: +421 904 485 064

Najstaršou zachovalou stavbou v Smrečanoch je gotický kostol Obetovania Pána (ku cti Očisťovania Panny Márie), ktorého základy boli postavené v r.1349.(Zobraziť viac)

Najstaršou zachovalou stavbou v Smrečanoch je gotický kostol Obetovania Pána (ku cti Očisťovania Panny Márie), ktorého základy boli postavené v r.1349. Je to jednoloďová stavba so štvorcovou svätyňou, ktorá je na východnej strane preklenutá krížením masívnych románskych rebier a zo severu k nej prilieha sakristia. 


Strop lode bol do dnešnej podoby upravený pre r.1517. Loď má drevený maľovaný strop, nosné hrady zdobia ornamenty, zachované sú i gotické okná s kružbami či gotické nástenné maľby a fresky (národná kultúrna pamiatka). 


Interiér zdobia tri vzácne neskorogotické oltáre zložené z maľovaných tabúl, rámov zlátených a zdobených zalamovaným pletencom. Organ je barokový z r.1750.


Neskorogotický zvon pochádza z dielne majstra Andreja z r.1509. 


Kostol bol počas reformácie v r.1574 prevzatý evanjelickou cirkvou a slúžil jej až do r.1707, kedy bol natrvalo vrátený katolíckej cirkvi. 


Kostol je vďačným objektom znalcov histórie, fotografom či maliarom a právom patrí medzi najcennejšie sakrálne pamiatky Slovenska.


Kontakt na sprievodcu:

Gotický kostol Obetovania Pána (ku cti Očisťovania Panny Márie) - Katolícky kostol

Ing. Zuzana Uramová  

TEL.: 0904 485 064, 044/5586356

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?