Úvodná stránka -> Čo vidieť a zažiť ->

Drevený artikulárny kostol v Svätom Kríži

 

Drevený artikulárny kostol v Svätom Kríži, Svätý Kríž http://

Drevený artikulárny evanjelický kostol pri Svätom Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v strednej Európe, ktorá sem bola prenesená v rokoch 1974 až 1982 z Paludze.(Zobraziť viac)

Drevený artikulárny evanjelický kostol pri Svätom Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v strednej Európe, ktorá sem bola prenesená v rokoch 1974 až 1982 z Paludze.

Dnes stojí na rozhraní katastrov obcí Svätý Kríž a Lazisko. Pôdorys kostola s dĺžkou 43 m má podobu kríža. Dovnútra vojde takmer šesťtisíc návštevníkov, ktorých zaujme najmä drevené barokové zariadenie, ktoré s dopadajúcim svetlom pôsobí neobyčajne emocionálne.

V interiéri sa nachádza pozoruhodný drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom Premenenie Krista. Unikátna je aj kazateľnica stojaca na zrubovom základe, akoby spredu podoprená barokovým anjelom. Oltár aj kazateľnicu zhotovil rezbár J. Lerch z Kežmarku.

Dvojposchodové chórové empory zdobia biblické maľby, ktoré spolu s veľkým lustrom z benátskeho skla dotvárajú čarovné vnútro kostola. S kostolom tvorí harmonický celok samostatne stojaca drevená veža slúžiaca ako zvonica, ktorá bola pristavená neskôr.

POČASIE


°C

/

Vyhľadať v okolí:

Kde spať? Kde jesť a piť? Čo vidieť a zažiť?